Mať pokoj v duši je najväčšie šťastie.

Psychický šok

24.02.2014 15:37

A ak je váš duševný stav zlý, tak to pocítite aj po fyzickej stránke. Preto by ste sa mali zo šoku rýchlo dostať, prinášame 3 základné kroky, ako zvládnuť šok.

1. fáza

šok Máte pocit neskutočnosti a váš mozog potrebuje čas na spracovanie udalosti. Treba mu ten čas dať. Je dobré mať v tom čase niekoho pri sebe, priateľa, iného rodinného príslušníka, jednoducho niekoho, kto si vás vypočuje. Je dobré vyrozprávať sa z toho, čo sa vám stalo nie tváriť hneď, že život ide ďalej. Ďalej ide, ale pre vás sa na chvíľu musí spomaliť. 

Deň po

To znamená, že obyčajne nasledujúci deň býva najhorší. Človek si hneď neuvedomí naplno, čo ho postretlo, je to ako s úrazmi, hneď po úraze nevidíte a necítite hneď celý rozsah škôd. Ale na druhý-tretí deň to na vás doľahne naplno, začnete rozmýšľať nielen nad svojou stratou, ale aj nad tým, čo bude ďalej, ako budete ďalej žiť. Príde pocit neistoty a obrovskej paniky. 

2. fáza

Ak ide o rozchod či stratu zamestnania, asi budete cítiť skôr hnev, pocit ublíženia, nespravodlivosti. Ak ide o úmrtie člena rodiny alebo niekoho blízkeho, skôr sa sústredíte na spomienky, budete sa vracať do minulosti a budete mať sklon k ničnerobeniu a sebaľútosti. Vlastne sebaľútosť sa zrejme objaví vo všetkých prípadoch. Aj tu je dobré nechať to niekoľko dní plynúť, ale nedopustite, aby to trvalo pridlho. Spíšte si zoznam vecí, ktoré by ste boli ochotní robiť aj v tomto stave, napríklad zoznam koníčkov, zoznam neodkladných povinností. Veď rozum vám určite nevypne celkom, potom to spíšte na papier podľa dôležitosti a pekne deň po dni začnite svoje povinnosti a sny uskutočňovať. Napríklad miesto sedenia v kresle s nohami pod sebou choďte na prechádzku, do kina, k priateľom. Každý deň sa prejdite napríklad do obchodu, lebo jesť sa musí, choďte na poštu poslať list alebo zaplatiť šek, jednoducho, začnite si dni vypĺňať normálnymi činnosťami, i keď to bude spočiatku veľmi ťažké a budete sa na to musieť doslova sústrediť. Opäť sa tu zíde pomoc priateľov a rodiny, s ktorými sa budete môcť kedykoľvek porozprávať o svojich pocitoch. 

3. fáza

Nie je to také jednoduché a aj po absolvovaní druhej fázy, ktorá trvá asi dva týždne, je to stále ťažké. Zrejme bude u vás prevládať pocit samoty, pretože dotyčná osoba už nebude pri vás. Jediná rada je pokračovať v druhej fáze s tým, že budete činnosti pridávať. Kým na začiatku ste urobili jednu dve veci, teraz začnite pridávať napríklad usporiadanie vecí, ktoré ste už predtým odkladali, napríklad papiere, alebo upratanie bytu, garáže, miesto večerného televízora nejaký šport v posilovni alebo zumba. Pohyb celkovo je veľmi dobrý v týchto prípadoch, pretože sa vyplavujú endorfíny, čiže hormóny šťastia. 

3. fáza trvá asi šesť mesiacov a po uplynutí tejto doby by ste mali byť zrelí na plnohodnotné zapojenie sa do života, či už osobného alebo pracovného. Samozrejme, jazvy na duši ostávajú tak isto, ako tie fyzické, ale tak isto ako tie fyzické, aj tieto sa časom celkom zahoja, i keď nezmiznú. 

šok

Kontakt

Duševný pokoj

pokojvdusi@eshop.sk

Námestie Matice slovenskej 4/53
Žiar nad Hronom
965 01

045/11224 123

Vyhľadávanie

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera:

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode