Mať pokoj v duši je najväčšie šťastie.

Stres

25.12.2013 20:14

Stres je nešpecifická obranná reakcia organizmu, ktorá je objektívne zistiteľná podľa chemických a fyziologických prejavov tela.

Stresom sa rozumie psychický stav človeka, ktorý je buď priamo ohrozovaný alebo ohrozenie očakáva a pritom nieje presvedčený, že jeho obranná reakcia proti nepriaznivým vplyvom bude dostatočne silná. Stresová odpoveď má slúžiť k riešeniu situácie mobilizovaním všetkých síl organizmu. 

Vyvolávačmi stresov sú rozličné ťažko zvládnuteľné životné okolnosti, označované ako stresory – prekvapenie, zľaknutie, radostná či smutná správa.

Pozitívny – rozochvetie pri očakávaní kladne emocionálne nabitej udalosti. Zlepšuje výkon a tvorivosť

Negatívny – je používaný pre nepriaznivé situácie. V bežnej komunikácii je slovo stres vždy negatívne

Špecifický – úmyselne vyvolaný, prichádza po ňom uvoľnenie – adrenalínové športy

Každý z nás rád prizná, že je prepracovaný, že jeho život je plný stresu. Stres sa nevyhýba ani školskému prostrediu. Príčiny školskej záťaže spočívajú nielen vo vysokých nárokoch na vedomosti žiakov, ale veľký podiel má aj atmosféra v škole a rodine. Reakcie žiakov na stres sú rôzne – hyperaktivita, vyrušovanie, šikanovanie spolužiakov, ďalší volia osamelosť

Príznaky:

Fyziologické – červenanie sa, potenie, trasenie, bolesti hlavy, silné búšenie srdca, nechutenstvo, nadmerná chuť k jedlu, hryzenie si nechtov.

Emocionálne – zmeny nálad, napätie, únava, podráždenosť, plač, strach.

V správaní – absencia na vyučovaní, vyrušovanie, podvádzanie, agresivita, nespavosť, obmedzenie komunikácie, zhoršenie prospechu.

Stres je odpoveďou organizmu na záťaž – či už príjemný alebo nepríjemný.

Rebríček stresov:

  • smrť manžela/ky 100

  • rozvod 73

  • rozpad manželstva 65

  • väzenie 63

  • smrť blízkeho člena rodiny 100

  • ľahšia choroba 53

  • svadba 50

  • strata zamestnania 70

  • odchod do dôchodku 45

  • choroby blízkej osoby 44

  • tehotenstvo 40

  • narodenie dieťaťa 39

  • zníženie príjmov 38

  • smrť priateľa 37

  • zmena zamestnania 36

  • manželský spor 36

  • odchod dieťaťa z domu 29

  • nové zamestnanie 28

  • konflikt s nadriadeným 23

  • zmena bydliska 20

  • zmena rytmu spánku 15

  • dopravný priestupok 10

Ako sa so stresom vyrovnať?
Určitý stres je normálny, je s nami každodenne. Je to spôsob, ktorým sa telo pripravuje na významnú udalosť alebo ohrozenie (účasť na konkurze, skúška, rozvod či iná kríza). Príliš mnoho stresov môže byť ale škodlivé. Za normálnych okolností sa telo upokojí potom, keď vzrušujúca udalosť skončila. Ak je však stres predlžovaný, môže to telo vyčerpávať a dostavujú sa dôsledky ako telesné (srdcové ťažkosti, žalúdočné vredy, bolesti hlavy...), tak duševné (depresie, úzkosť...). Preto je podľa psychológov dôležité osvojiť si spôsoby, ako sa dá so stresom vyrovnať a ako je možné jeho dôsledky minimalizovať. Podstatou je zmena spôsobov, akými o bežných starostiach uvažujeme. "Obráťme negatívne myslenie na pozitívne. Nehovorme si, čo všetko je problém a čo nezvládneme, naučme sa hovoriť si, že si s tým aj tak nejako poradíme," radí Slavomil Hubálek.

1. Myslite pozitívne
Ak máte pred sebou náročné vystúpenie či rozhovor, pripomeňte si predchádzajúce úspechy. Dobre sa pripravte a uvedomte si, že keď sa vám podobná vec už raz podarila, prečo by sa to nemalo podariť znovu...? Psychológovia a psychoterapeuti odporúčajú zoznam pozitívnych tvrdení, ktoré si budete môcť v duchu opakovať v momente narastajúceho stresu, napr. "…s tým si poradím" alebo "viem o tej téme viac než ktokoľvek iný z tu prítomných" apod.

2. Obmedzte stresujúce situácie
Samozrejme, nie všetky udalosti, stretnutia apod. môžeme ovplyvniť alebo si ich vybrať. Mnohokrát to ale možné je. Nájdite si čas a zamyslite sa nad vlastným životným štýlom. Čo vám vyhovuje? A čo vás naopak stresuje? Ak vás stresuje kontakt s určitými ľuďmi, snažte sa mu vyhnúť alebo ho eliminovať na minimum. Zamyslite sa tiež nad svojimi životnými cieľmi a hodnotami. Nastavujte si reálne ciele. Ak nie ste študijný či súťaživý typ, nemusíte v tridsiatke študovať dve vysoké školy alebo zabehnúť maratón.

3. Riešte problémy včas
Ak sa dostanete do zložitej situácie, neodkladajte riešenie problému. Čím skôr sa ho zbavíte, tým sa vám rýchlejšie uľaví a vy budete môcť vašu energiu napriahnuť správnym smerom a nie ju vydávať na pochybnosti, úzkosť a depresie.

4. Organizujte si čas
Je dobré si program plánovať s časovými rezervami tak, aby sme mali čas v pokoji prejsť z jednej schôdzky na druhú. Dôležitú rolu tiež mnohokrát hrá príprava. Preto i čas na ňu zaraďte do programu. Musíte všetko zvládnuť sami? Zamyslite sa nad tým, či sa o niektoré povinnosti nemôžete s niekým podeliť a na výsledok iba dohliadnuť. Večer si naplánujte veci na druhý deň. Úlohy si píšte a potom si ich odškrtávajte. Je dobré ich organizovať po jednom a reálne si stanovovať priority.

5. Komunikujte
Komunikujete dostatočne? Vie okolie, čo od neho očakávate či požadujete? V záťažových situáciách je potrebné udržiavať kontakt a zdieľať informácie i emócie. Nekonštruujete si potom nezmyselné domnienky a udržujete reálny pohľad na situáciu. Mnohokrát práve vďaka dostatočnej komunikácii nájdete podporu či oporu v názoroch či jednaní a situácia sa potom hneď javí jednoduchšia a lepšie sa rieši. Problémy je tiež dobré zdieľať s partnerom či rodinou. Často vám nezávislý pohľad či nadhľad blízkej osoby pomôže k objektívnemu vnímaniu či riešeniu situácie.

6. Hýbte sa
Pravidelne cvičte. Vhodné sú východné cvičenia - joga, tajči - ale i prechádzky. Všetky naše pocity nachádzajú akýsi telesný výraz. Svaly reagujú na stres napätím. Ideálne samozrejme je odstrániť príčinu stresu, ale už samotné pretiahnutie svalov zmierňuje napätie. Pravidelné telesné cvičenia zvyšujú odolnosť organizmu a pripravujú ho na boj so stresom. Veľmi účinným liekom sú prechádzky v prírode. Pri pohybe sa spaľuje časť chemických látok, ktoré sa vylučujú vplyvom stresu, a zaťaté unavené svaly sa uvoľnia.

7. Relaxujte
Vyskúšajte meditáciu, dychové cvičenia, masáže. Skúste si pravidelne každý deň nájsť pár minút na meditáciu. Jej cieľom je dosiahnuť stav pokoja, v ktorom nie je organizmus ničím rušený. Najprv si vyberte vašej mentalite vhodné slovo alebo vetu, napr. pokoj, a potom sa pokojne posaďte, zavrite oči a uvoľnite sa. Konkrétne slovo opakujte v súlade s rytmom dýchania a s každým výdychom. Vydržte 10-20 minút. Ak na začiatku pozorujete, že vás rozptyľujú iné myšlienky, pokúste sa vrátiť pozornosť k svojmu slovu a meditáciu neprerušujte.
Vhodná je tiež masáž. Skúste vypozorovať, ktoré konkrétne svaly sú v strese napnuté. Obvykle sa nachádzajú na krku a v hornej časti chrbta. Vo chvíli narastajúceho psychického napätia tieto miesta premasírujte. Akupresúrne tlačte na spánky, celkovo sa tým uvoľníte.

8. Starajte sa o seba
Nezabúdajte na pravidelné jedlo, odpočinok a dostatočný spánok. Ak ste hladní, unavení, nevyspatí, telo ľahšie podľahne stresu. Rozumné množstvo jedla a pitia pomáha znížiť kyslosť žalúdka zapríčinenú práve stresom. Vo vypätých situáciách sa vyhýbajte alkoholu a kofeínu, môžu zvýšiť úzkosť a nespavosť. Z potravinových doplnkov sa odporúča komplex vitamínov B, vápnik a horčík. Horčík obsahujú orechy, strukoviny, figy a čokoláda. Proti stresu pomôžu tiež banány, ktoré obsahujú vitamín B1. Na správnu funkciu nervov nezanedbávajte ani príjem vitamínu E. Nájdete ho v rastlinných olejoch, orechoch a semenách. Orechy sú skrátka stimulom číslo jedna. Z byliniek pomáha na zmiernenie stresu a celkové uvoľnenie a upokojenie trezalka. Výborný je horúci kúpeľ. Teplo uvoľňuje svalové napätie a upravuje krvný obeh, teda to, čo stresovaný organizmus potrebuje, aby sa vrátil do pôvodného stavu. Namiesto horúceho kúpeľa si môžete pustiť na ruky prúd horúcej vody.

9. Utečte od problému
Robte čokoľvek, čo odvedie vašu myseľ od stresujúcich myšlienok. Čítanie, hudba, všemožné koníčky, varenie či iné domáce činnosti sú v tejto situácii najlepším pomocníkom. Naraz začnete zapojovať celkom inú časť mozgu.

10. Vykričte sa
V situáciách silného napätia často pomáha krik alebo plač. Samozrejme že pri jednaní so šéfom nezačnete kričať, ale skúste si občas nájsť vhodné neverejné miesto a emócie uvoľniť a týmto jednoduchým spôsobom zo seba dostať.

11. Vytvorte si duševnú pohodu
Stresu sa môžete zbaviť i počúvaním hudby. Tá vás nielen uvoľní, ale môže byť zároveň inšpiráciou k tvorivej aktivite. Skúsiť môžete i nahrávky s relaxačnými programami, tie obsahujú text, ktorý vás môže naviesť ako relaxovať či meditovať. Väčšinou je sprevádzaný upokojujúcimi zvukmi prírody.

12. Uznajte svoje medze

Je dobré naučiť sa akceptovať, že mnoho problémov je mimo naše možnosti. Jednou z myšlienok budhizmu je, že ak má problém riešenie, je zbytočné sa ním trápiť, a ak ho nemá, potom nemá zmysel sa ním trápiť.S

Kontakt

Duševný pokoj

pokojvdusi@eshop.sk

Námestie Matice slovenskej 4/53
Žiar nad Hronom
965 01

045/11224 123

Vyhľadávanie

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera:

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si webové stránky zdarma!Webnode